Kurzy fotografování Filipa Obra

Za deset let praxe fotografa reklamy jsem se někdy z vlastní zvědavosti ale někdy i z donucení musel naučit mnoho postupů  ve fotografování ale také v postprodukci. Vždy ale tak, abych neztrácel čas zbytečnostmi. Ve svých kurzech se proto snažím jít vždy k věci a neprotahovat čas kurzu základními informacemi. Pokud vás zajímá, jestli jsem pro vás dostatečně srozumitelný v základních pojmech, můžete navštívit můj youtubový kanál  s úvodem do digitální fotografie. Možná už úplné základy máte a proto pro vás bude dalším krokem si projít základy fotografie pěkně od A do Z.

Kurz fotografování: Zrcadlovka od A do Z

V tomto kurzu se naučíme, jak se se jednou provždy zbavit rozmazaných fotek. Jak nastavit ostření a rychlost závěrky tak, aby fotky byly dobře zaostřené. Projdeme také různé ostřící režimy. Další ze základních znalostí každého do si koupí digitální zrcadlovku také je dosažení rozostřeného pozadí za portrétovanou osobou. K tomu vede několik cest a v tomto fotografickém kurzu si je ukážeme. Dalším trikem, který je dobré umět je nechat „zamrznout“ stříkající vodu a nebo naopak dosáhnout světlených stop za jedoucími automobily.. Kapitolou samo o sobě je fotografování za zhoršených světlených podmínek. V jedné z kapitol si proto ukážeme jak fotografovat při svíčkách. Další nedocenitelnou schopností každého majitele zrcadlovky je schopnost dobře nafotit oslavy a plesy. I tomu se budeme v jedné z kapitol věnovat.  Pojďte se se mnou ponořit do fascinujícího světa digitální fotografie.

 

Cena tohoto kurzu je 990 Kč včetně DPH. Zakoupit jej můžete zde společně s dalšími kurzy. 

Kurz fotografování: Kurz fotografování krajiny a přírody

Šumící stromy, ranní opar nad krajinou a náhle… V nad horizontem se objeví první paprsek světla, který jako žiletka začne prořezávat mlhu. Momenty, které se nezapomínají. Krajinářství je fascinující obor a díky digitálním fotoaparátům dokážeme tuto spektakulární podívanou zachytit.  Nic ovšem není jen tak. Vždy je nutné trošku myslet dopředu. V opačném případě si namísto toho, abyste ještě trávili čas v pohodlné posteli stojíte na kopci a všude kolem jenom bílá tma. Netřeba ale ještě házet flintu do žita. Pro své zákázky jsem musel již mnohokrát plánovat dny, kdy bude nejvhodnější počasí na fotografování. V první kapitole si proto projdeme meterologické minimum, díky kterému ušetříte mnoho bezesných nocí, které by beztak nepřinesly žádný výsledek. Naučím Vás triky s vrstevnicí mapy, výpočet trasy na foto spot, jak si zajistit parkování a další vychytávky, díky kterém si budete jisti v kramflecích jak  MacGyver. Pak tady máme ale i další kapitolu. Z mého pohledu je ve fotografii nejvíc nebezpečná situace, kdy už jste na místě, a zjistíte, že nemáte ve fotoaparátu baterii, nebo paměťovou kartu a nebo chybí taková hloupost jako je patička do stativu. Naprosto zamřená práce. Z toho důvodu jsem vymyslel systém, díky kterému se vám ani mě už nic podobného nestane.

Co je pro rybáře prut, to je pro krajináře tripod. Na první pohled to může vypadat, že tripod jsou jenom tři nohy a hlava. To je ovšem omyl. Tripody mají mnoho různých vychytávek, díky kterým z nich uděláte ještě lepšího společníka, než byl Pátek pro Robinsona.

V kurzu fotografování krajiny a přírody se naučíte také jak udělat pomocí jednoduchého triku ze svého běžného objektivu makro objektiv. Což se určitě vyplatí. Budete odcházet ze své výpravy s dvojnásobným počtem fotek ale rozpočet na techniku se nezmění. Pokud pro vás ale investice 16 000 Kč do makro objektivu je ale zanedbatelnou položkou, můžete tuto kapitolu s klidným srdcem přeskočit.

 

Kurz fotografování krajiny a přírody
Kurz fotografování krajiny a přírody

Zásadní ovšem pro každého krajináře je, jak fotografii zpracuje v počítači. To udělá z běžného cvaknutí umělecké dílo. Ač se nám to totiž líbí nebo ne, snímek, který dostaneme z čipu našeho fotoaparátu je polotovar, který musíme „vyvolat“ v temné digitální komoře. Chápu, že je zbytečné pracovat s Photoshopem, protože jde o profesionální nástroj, který má sice mnoho možností ale také si ho vývojáři nechají dobře zaplatit. V době psaní tohoto textu je cena kolem 600 Kč za měsíc a to už je téměř cena tohoto kurzu. Proto vás naučím jak pracovat s programem na úpravu fotografií, který je zcela zdarma a i tak budete mít krásné výsledky. Cena tohoto kurzu fotorgafování krajiny a přírody je 790 Kč a přístup do jeho členské sekce je doživotní. Na výuková videa se proto můžete podívat už dnes ale také za rok nebo za dva, abyste si látku osvěžili.

Cena tohoto kurzu je 790 Kč včetně DPH. Zakoupit jej můžete zde společně s dalšími kurzy. 

 

 

Kurz úpravy fotografií: Photoshop od A do Z

Nástroj Photoshop je vlastně jediný profesionálně používaný nástroj na fotomontáže a pokročilé úpravy fotografií. Proto se jej určitě vyplatí znát, pokud se chystáte se svými fotografiemi kouzlit víc, než je jenom úprava kontrastu a ořez. Díky programu Photoshop se můžete se svými fotografiemi kouzlit mnohem víc. Výměna nebe, zvýrazňování očí modelky všetně zahuštění řas. Photoshop je také nástroj, který nám umožní takzvaný industry standard v komlexní úpravě digitálního negativu. Zesvětlovat nebo udělat fotografie naopak tmavší bez ztráty kvality je pro Photoshop ten nejmenší problém. Možná právě díky tomu se vám podaří ze starších fotografií vydolovat mistrovské kousky, které byly do teď nepoužitelné. Pokud máte velké ambice ve fotografii, není na co čekat. Lepší program na úpravu fotografií neexistuje.

Cena tohoto kurzu je 1290 Kč včetně DPH. Zakoupit jej můžete zde společně s dalšími kurzy. 

Kurz fotografování: Akademie produktové fotografie 2 

Kurz Akademie produktové fotografie 2 je úspěšným pokračováním bestselleru prvního dílu. Jediný výukový kurz v českém jazyce, jak se naučit fotografovat produkty pro e-shopy. Od výběru fotoaparátu a vhodné studiové techniky až po finální doostření fotografie.

Musím říct, že když vidím sortiment některých obchodů, kde prodávají sady na fotografování produktů, ježí se mi chlupy. Světelný stan, který v žádném případě není určený pro focení běžných produktů doplněný o dvě nekvalitní světla na pohybném stativu. Trvalá světla jsou sama o sobě dost problematická při fotografování produktů. O tom jsem ostatně natočil video na svůj Youtube kanál.

Když k tomu přidáme světelný stan, dostaneme ledasco. Fotografii produktu na 100% bílém pozadí, které splyne s pozadím e-shopu ale ne.

 

V kapitolách o celkové délce téměř 11 hodin si každý najde přesně to, co je pro něj důležité. Fotografování malých, středních i středně velkých produktů na 100% bílém, které splyne s pozadím e-shopu. Bez ohledu na to, zda-li jsou černé a nebo průhledné. Kapitolou sama o sobě je fotografování šperků. Je potřeba nejenom speciální objektiv ale také speciální technika nasvícení. A přesný postup jsem popsal v jedné z kapitol.

Postup fotografování šperků
Kurz fotografování produktů a šperků
Jak fotit oblečení na e-shop
Jak fotografovat oblečení na e-shop

Vždy se snažím o maximálně efektivní postupy ale někdy je prostě potřeba sáhnout po těžkém kalibru. Proto v jedné z kapitol tohoto kurzu ukazuji, jak se fotí produkty pro reklamu. Postup je to náročný ale kdyby tomu bylo jinak, už to dávno dělá každý. Další velkým tématem při focení produktů je fotografování oblečení na ztracené figuře. A když už si oblečení nafotíme, zároveň se naučíme, jak je možné změnit jeho barvu na jakoukoli si budete přát a nebo budete znát její číselné barevné hodnoty. Na závěr v tomto kurzu ukazuji jak fotografovat produkty ve 360°.  Pokud tedy hledáte způsob jak nejlevnějším způsobem fotit fotografie na svůj eshop nebo eshop klientů tak, aby s co nejmenšími náklady vypadaly opravdu profesionálně.

Cena tohoto kurzu je 1290 Kč včetně DPH. Zakoupit jej můžete zde společně s dalšími kurzy. 

 

 

 

Kurz fotografování: Profesionální techniky fotografování jídla

V roce 2020 vyšel kurz Profesionální techniky fotografování jídla na kterém jsem spolupracoval s mým kamarádem Franco Luisem, který je šéfkuchařem hotelu Hilton. Kurz začíná výběrem toho správného vybavení na fotografování jídla. Jak napovídá název tohoto kurzu, jedná se o profesionální techniky, proto tradiční fotografování u okna s denním světlem jdou stranou. Možná se ptáte proč… Jako profesionál, kterého si najme zákazník nemůžete spoléhat na to, že venku bude zrovna to správné světlo, popřípadě, že zákazník bude mít okno orientované na sever aby fotky vypadaly dobře. Právě proto se nespoléháme na denní světlo ale pracujeme se studiovými záblesky. Právě díky tomu budeme můžeme fotografovat kdykoli a kdekoli. Často se mi stalo, že jsem čekal na jídlo, které se mělo fotografovat do té doby, než se setmělo. Pak už by to určitě nešlo bez záblesku…

 

V jednotilvých kapitolách si postupně projdeme jakým způsobem získat kvalitní pozadí na fotografování jídla ale také rekvizity a další nezbytné věci, které tvoří 66% fotografie. Proto stojí za to jim věnovat pozornost. Další kapitola se už zabývá přímo svícením. V kapitolách, které jsem natáčel přímo v Chiefs roomu Franca si projdeme několik způsobů fotografování. Hned na začátek si ukážeme, jak důležité je vyprávět naší fotografií příběh a jak toho dosáhnout. Další kapitola je zase pro ty, kteří se rádi noří do mystické atmosféry. Fotografování jídla tak aby vypadalo naprosto čerstvé a nebo aby jím prostupoval kouř, jako kdybychom jej rovnou vyndali z trouby..

Fotíme jídlo
Jak fotografovat jídlo
Kurz focení jídla

Fotografování hamburgerů je podle mě jedna z nejnáročnějších technik. Ač vypadá snadně. Ovšem stejné to je se samotným hamburgerem… Houska a v ní kus masa a zelenina. Ale sami víme, že kolik burgerů, tolik chutí. A pokud jste si někdy dali nějaký opravdu fenomenálně dobrý, pamatujete si to dodnes… Čili v kapitole kurzu o focení hamburgerů se dozvíte jak to dělám já. V dalších kapitolách si projdeme dynamickou fotografii. Kuchař polévá palačinku nebo sype cukr na lívanec? Žádný problém. Se správným nastavením, které vám ukážu se nemusíte bát ani takové výzvy.

Cena tohoto kurzu je 1990 Kč včetně DPH. Zakoupit jej můžete zde společně s dalšími kurzy. 

Kurz úpravy fotografií: Tajné techniky fashion postprodukce

Předposlední ale nikoli nezajímavý je kurz postprodukce fotografií, který se zabývá pokročilou technikou úpravy fotografií. Na začátku tohoto kurzu budu předpokládat, že už máte nějaké zkušenosti s Photoshopem a rovnou se vrhneme do do rozbouřených vod úpravy fotografií pro fashion. Tento kurz úpravy fotografií přináší hned několik kapitol, ve kterých si postupně projdeme ty nejdůležitější postupy při pokročilé postprodukci.

V první kapitole se naučíme jak vyvolávat digitální negativy v programu Camera RAW. Hned vzápětí se dozvíte, jaké jsou nevýhody při používání klonovacího razítka při retušování portrétů. Budeme tedy používat něco zcela jiného. Po důkladném vyčištění pleti provedeme rozsáhnou fotomontáž  obličeje. Následně už provedeme důkladný color grading, díky kterému dostane pleť porcelánový vzhled.

 

Jak retušovat plet
Retušování pleti

Další kapitolu otevíráme tím, jak dosáhnout krásné pleťovky právě pomocí kalibrační tabulky. Ve velkém se zaměříme na retušování vlasů a také na to, jak jim dodat lesk. Pleť budeme narozdíl od předchozí kapitoly retušovat pomocí rychlé globální metody, která dokonale vyhladí vše najednou. A to bez externích placených modulů. V této kapitole se i dozvíte, jak lehce přitáhnete pozornost díváka přesně do těch míst, která potřebujete. Provedeme zde také rozsáhlou retuš očí a zahuštění řas a obočí.

V další kapitole se zaměříme na vrásky. Stačí štětec a speciální akce, kterou naleznete mezi soubory ke stažení. Naučíme se zde do hloubky metodu Airbrush pomocí nástroje Treshhold.

Znáte barevný prostor LAB? Pokud ne, určitě byste si neměli nechat ujít tuto kapitolu. Jedná se totiž o nejsilnější barevný prostor pro kolorování fotografí. Pouze pomocí čísel můžete snadno převést tonalitu z jiné fotografie do té vaši. Uvidíte metody izolace modleky od pozadí a použití speciálních efektů, jako třeba poletující částice.

 

úprava fotografií ve Photoshopu
Úprava fotografií
Úprava fotek

Poslední kapitola tohoto kurzu úpravy fotek se nazývá Dokonalý portrét a ukážeme si, jaké postupy používají kosmetické značky. Budeme zkapalňovat tělesné propozice, velice detailně retušovat pleť pomocí horní propusti, provádět fotomontáže zubů a bělení. Velice zajímavou technikou v této kapitole je také přidání lesku do rtů.

Cena tohoto kurzu je 1290 Kč včetně DPH. Zakoupit jej můžete zde společně s dalšími kurzy. 

Kurz fotografování: Tajemná světla

Tento kurz zde uvádím jako poslední ale jak se říká, poslední budou první. Tento video ukazuje překvapivé techniky malování světlem. V průběhu kurzu se naučíme spoustu zajímavých postupů, jak kreativně využít světlo abychom dosáhli nově vypadající výsledků.

Jak fotit oheň
Kurz focení v noci
Malování světlem

V tomto kurzu focení se pracuje s mnoha různými světelnými zdroji. Od led žárovek, lasery a jejich modifikátory ale také s opravdovým ohněm nebo klasickým fotografickým bleskem. Při natáčení tohoto kurzu jsme navštívili také mnoho zajímavých lokalit jako je například Pevnost Josefov, Máchovo jezero, stadion Strahov, kde se konala spartakiáda. Zde nás ovšem při samotném natáčeni přistihli policisté, kteří si mysleli, že zde děláme nekalou činnost. Když ale viděli krásné snímky malování světlem, hned se zapojili a vyzkoušeli to s námi. Další zajímavostí bylo natáčení v bývalé nacistické továrně Richard, která je už nyní totálně pro veřejnost uzavřená.

Jak fotit ohňostroj
Focení s dlouhou závěrkou
Jak fotit lightpainting

Chcete-li zažít něco nového, není třeba čekat. Tento kurz je zajímavý nejenom fotograficky ale také jako vhled do různých lokací, které jsou zajímavé pro vaše snímky!

Cena tohoto kurzu je 790 Kč včetně DPH. Zakoupit jej můžete zde společně s dalšími kurzy. 

V případě zájmu volejte +420 728 410 416
nebo pište na post@filipobr.com